Jūlija Auškāpa studijas, zinātniskā un administratīvā darbība
Jūlijs Auškāps Krievijā (1903-1920)
J. Auškāps studiju gados Pēterburgā (foto no Cēsu vēstures un mākslas muzeja krājuma) |
J. Auškāps studiju gados Pēterburgā, 1910. gada 16. aprīlis (foto no Latvijas Ķīmijas vēstures muzeja krājuma) |
J. Auškāps Krievijā pirmā pasaules kara laikā (foto no Cēsu vēstures un mākslas muzeja krājuma) |
1915. gada novembrī J. Auškāpu iecēla par Galvenās artilērijas pārvaldes Augšvolgas rajona biroja priekšsēdētāju, bet 1916. gada maijā – par Galvenās artilērijas pārvaldes ķīmijas komitejas pilnvaroto Augšvolgas rajona ķīmijas fabrikās. Viņa uzdevums bija vadīt un pārraudzīt minerālskābju, hlora, sprāgstvielu, glicerīna, skābekļa un fosgēna fabriku paplašināšanu un būvi. Par ieguldījumu valsts aizsardzības stiprināšanā J. Auškāpu 1915. gada 28. jūnijā apbalvoja ar Sv. Staņislava 3 pakāpes, bet 1916. gada 14. jūnijā – ar otru Sv. Annas ordeni. 1915. gadā J. Auškāps Kazaņā organizēja salicilskābes fabriku, bet 1916. gadā Ņižņijnovgorodā projektēja un vadīja Terakopova benzola fabrikas būvi. Kazaņas kara rūpniecības komitejā J. Auškāps nolasīja referātu „Aromātisko ogļūdeņražu iegūšana no naftas, kas diemžēl pilsoņu kara apstākļos pazudis. 1917. gadā viņu komandēja par tehnisko konsultantu uz Baku naftas benzola fabriku. 1917. gadā J. Auškāpu iecēla par Volgas rajona Ķīmiskās rūpniecības demobilizācijas komisijas priekšsēdētāju. Viņš organizēja tehniskā saharīna ražošanu Kazaņas gāzes fabrikā. Uzturēdamies Kazaņā, J. Auškāps dzīvoja gāzes fabrikas direktora Hermaņa Pikeringa ģimenē, kur iepazinās ar viņa sievas māsu Veru Baranovu, dzimušu Galovkinu. J. Auškāps un Vera Baranova apprecējās 1918. gada 15. jūnijā. Kad čehu leģionāri 1918. gada augustā ieņēma Kazaņu, J. Auškāpu komandēja uz Samaru, no kurienes viņš tika evakuēts uz Omsku. Pilsoņu kara laikā Kolčaka valdība viņu iecēla par Galvenās artilērijas pārvaldes ķīmijas komitejas priekšnieku. 1919. gadā, sabrūkot Kolčaka varai, boļševiki viņu saņēma gūstā, vadāja par dažādām koncentrācijas nometnēm un cietumiem, līdz ieslodzīja Jekaterinburgas cietumā. No tā viņu atsvabināja 1919. gada nogalē un uzdeva vadīt Urālu centrālās zinātniski tehniskās laboratorijas būvi. 1919. gadā J. Auškāpu iecēla par Jekaterinburgas Urālu kalnu institūta docentu organiskās ķīmijas tehnoloģijas nozarē, neilgi pēc tam viņu ievēlēja arī par profesoru. Šajā amatā viņš strādāja no 1920. gada 1. janvāra līdz 1. septembrim, kad viņš atgriezās Latvijā.
Jūlija Auškāpa darbība Ķīmijas fakultātē
LU Ķīmijas fakultātes docents J. Auškāps, foto no izdevuma „LU ilustrācijās”, Rīga, 1929. |
Profesors J. Auškāps ķīmijas tehnoloģijas laboratorijā, pēc 1920. gada (foto no Cēsu vēstures un mākslas muzeja krājuma) |
Profesors J. Auškāps laboratorijā, 30. gadi (foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva)
|
Profesors Jūlijs Auškāps kopā ar Ķīmijas fakultātes studentiem mācību ekskursijā uz Poliju, 1931. gads (foto no Latvijas Ķīmijas vēstures muzeja krājuma) |
LU Ķīmijas fakultātē profesors J. Auškāps lasīja lekciju kursus ķīmisko šķiedrvielu un krāsvielu tehnoloģijā, ādas tehnoloģijā, sintētisko ārstniecības preparātu tehnoloģijā, kā arī sniedza ievadu ķīmijas tehnoloģijā farmaceitiem. Viņš vadīja arī studentu diplomdarbus, piemēram, no 1930.-1937. gadam profesora J. Auškāpa vadībā izstrādāti 24 darbi, kas veltīti krāsvielu identifikācijai, audumu apstrādes tehnoloģijai, ādu apstrādes tehnoloģijai, balināšanas jautājumiem, miecvielām un linu ķīmiskajam sastāvam. 1926., 1936. un 1938. gadā profesors J. Auškāps devās arī zinātniskos komandējumos uz ārzemēm. 1931. gadā viņš vadīja ķīmijas studentu ekskursiju uz Poliju. 1938/39. gadā viņam piešķīra atvaļinājumu zinātniskajām studijām.
Profesors J. Auškāps iesaistījās arī LU Ķīmijas fakultātes vadības darbā. No 1922. gada līdz 1924. gadam viņš bija Ķīmijas fakultātes sekretārs, 1923., 1924., 1926. – 1933., 1938., 1939. gadā viņš bija Ķīmijas fakultātes delegāts Universitātes padomē. No 1924. gada līdz 1926. gadam J. Auškāps bija Ķīmijas fakultātes dekāns. Otru reizi par dekānu viņu ievēlēja 1933. gada maijā, bet, tā kā viņš tai pašā laikā tika ievēlēts par LU rektoru, viņu atbrīvoja no dekāna pienākumiem.
Daži profesora J. Auškāpa biogrāfijas izpētes avoti norāda, ka divdesmito gadu sākumā Nobela institūts Zviedrijā aicināja J. Auškāpu pastāvīgā darbā Stokholmā, taču J. Auškāps vēlējās palikt Latvijā un strādāt Latvijas zinātnes attīstības labā.
Jūlijs Auškāps - LU rektors
Profesors J. Auškāps – LU rektors (foto no Latvijas Ķīmijas vēstures muzeja krājuma) |
Profesors J. Auškāps – LU rektors (foto no Cēsu vēstures un mākslas muzeja krājuma) |
Latvijas Universitātes saime 1934. gada 28. septembrī atzīmēja LU dibināšanas 15 gadu jubileju. Šajos svētkos LU vadība un darbinieki saņēma augstus valdības apbalvojumus, tai skaitā rektors profesors J. Auškāps un prorektors L. Adamovičs – 2. šķiras Triju Zvaigžņu ordeni, prorektors saimnieciskās lietās vecākais docents Fricis Gulbis – 3. šķiras Triju Zvaigžņu ordeni.
Pēc 1934. gada 15. maija apvērsuma LU padome pieņēma aicinājumu akadēmiskajai inteliģencei, kurā izteica atbalstu Kārļa Ulmaņa nacionālajai politikai. Būdams LU rektors profesors J. Auškāps aktīvi piedalījās dažādos sabiedriskos pasākumos. Viņš uzrunāja LU saimi imatrikulācijas aktos, LU dibināšanas gadskārtās, brīvības cīņās kritušo karavīru piemiņas brīžos valsts svētkos 18. novembrī Brāļu kapos. LU rektors J. Auškāps uzstājās ar priekšlasījumiem, lekcijām un uzrunām arī Latvijas zemnieku un armijas virsnieku sanāksmēs, Latvijas radio, izcilu valsts un kultūras darbinieku – Kronvaldu Ata, K. Barona, Z. Meierovica u.c. – piemiņas pasākumos. Savās runās 15. maija Vienības svētku pasākumos J. Auškāps pievērsās Latvijas tautas nacionālajam un idejiskajam saturam, atbalstīja valsts politiskās vienotības un vadonības principu.
LU rektora J. Auškāpa pieņemšana Rīgas pilī pie Valsts prezidenta K. Ulmaņa 15. maija Vienības svētku svinībās, Rīga, 1937. gada 15. maijā (foto no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva)
|
Jūlijs Auškāps - izglītības ministrs
Profesors J. Auškāps veica arī Latvijas profesiju kameras organizēšanu veidošanu un piedalījās tās darbībā. Likums par Latvijas profesiju kameru tika pieņemts 1938. gada 5. maijā. 1939. gada 26. janvārī LU Lielajā aulā notika svinīgais pasākums, veltīts Latvijas profesiju kameras darbības svinīgajai atklāšanai, kur uzrunu teica arī J. Auškāps. Profesiju kamera apvienoja attiecīgo nozaru pārstāvjus un pārstāvēja to intereses. Kameras uzdevumos ietilpa tautsaimniecības un kultūras sasniegumu popularizēšana, tehniskās un pedagoģiskās literatūras izdošana, prēmiju un godalgu piešķiršana par sasniegumiem zinātnes, tehnikas un celtniecības nozarēs, inovāciju atbalstīšana. Valsts prezidenta K. Ulmaņa uzdevumā J. Auškāps vadīja arī Uzvaras laukuma izbūves projektu konkursu. 1939. gadā Ministru kabinetā tika izteikti pirmie ierosinājumi par Latvijas Zinātņu akadēmijas izveidošanu, tajā apvienojot atsevišķas pētniecības iestādes un izcilākos Latvijas zinātniekus. Latvijas Zinātņu akadēmijas izveides sākumā kā pirmo pētniecības iestādi tajā varētu iekļaut 1936. gada 14. janvārī dibināto Latvijas vēstures institūtu, kā arī 1939. gada februārī no Zemes bagātību pētīšanas komitejas izveidoto Zemes bagātību pētīšanas institūtu. Taču līdz 1940. gadam nodomu par Zinātņu akadēmijas izveidi nepaspēja īstenot. Profesors J. Auškāps kā izglītības ministrs piedalījās un teica runas daudzos sabiedriskos pasākumos – skolu atklāšanas, karogu iesvētīšanas un jubileju pasākumos, pieminekļu un vēsturiskiem notikumiem veltītu piemiņas vietu atklāšanā, viņa priekšlasījumi, referāti, runas, lekcijas un raksti bija ieguvušas lielu popularitāti. Profesors J. Auškāps apkopoja savas runas un rakstus grāmatā „Zinātnei un Tēvijai”, kas iznāca 1938. gadā. Grāmatā ietvertajos populārzinātniskajos apcerējumos, runās un rakstos risināti izglītības, kultūras, dabaszinātņu un tehnikas jautājumi, ietvertas filozofiskas atziņas. J. Auškāpa darbu izlase tiek uzskatīta kā vērtīgs izdevums latviešu ētikā un kultūras filozofijā, kurā pausta zemes un tautas mīlestība, nacionālā pašapziņa, lepnums un gods. Izdevums „Zinātnei un Tēvijai” līdz ar K. Ulmaņa, E. Virzas u. c. autoru rakstiem tiek uzskatīts par vienu no 15. maija latviskās Latvijas idejas paudējiem.
1937. gada 12. maijā ar likumu tika nodibināta valsts prēmija – Tēvzemes balva – par izciliem nopelniem tautas un valsts labā. Profesoram J. Auškāpam bija uzticēts nosaukt laureātu vārdus Tēvzemes balvas pasniegšanas svinīgajā ceremonijā Nacionālajā teātrī, kas notika katru gadu 15. maijā. Izglītības ministrs profesors J. Auškāps baudīja prezidenta Kārļa Ulmaņa atzinību un uzticību. Prezidenta K. Ulmaņa apsveikumā, kas veltīts profesora J. Auškāpa 55. gadu jubilejai 1939. gadā, teikts: „Jūsu mūža 55 gadu atceres svētkos sūtu Jums sirsnīgus sveicienus un vislabākos novēlējumus, kurus pavada mana dziļā atzinība par Jūsu līdzšinējām pūlēm kā skolotājam un administratoram universitātē, tā arī mūsu tautas izglītības un latvju jaunatnes audzināšanas darbā. Pārliecībā, ka Jūsu latviskā dedzība un neatlaidība, kas Jūs vedusi pie krietniem sasniegumiem zinātnē un dzīvē, aizvien liks kvēlot mūsu jaunatnes sirdīm vienotā darbā par Latvijas nākotnes spožumu un varenību, lūdzu Jūs, augsti godātais ministra kungs, saņemiet manas patiesās cieņas apliecinājumu. Novēlu Jums arī labākos panākumus un sasniegumus valsts darbā, par kuru gaišu liecību un kura turpmākām sekmēm stiprāko ķīlu sniedz Jūsu pirmais gads izglītības ministra krēslā.” (Izglītības Ministrijas Mēnešraksts, Nr.5/6 (1939), 683.lpp.).