Latvijas Universitāte (LU) par nozīmīgiem informācijas resursiem studijām un pētniecībai atzinusi e-resursus, tostarp arī atvērtās piekļuves e-resursus. LU Bibliotēkas darbinieki ik gadu apzina jaunus atvērtās piekļuves e-resursus, un izvērtējot tos, papildina e-resursu sarakstus LU portālā.
Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstība ietekmējusi un pavērusi jaunas iespējas informācijas apmaiņā un zinātnē. Arī zinātniskās izdevējdarbības ierastā prakse tiek mainīta, cenšoties atgriezties pie tās sākotnējā mērķa: izplatīt un attīstīt zināšanas. To nodrošina atvērtās piekļuves pieeja, kur tiek radīti brīvi pieejami resursi bez finansiāliem, tiesiskiem vai tehniskiem ierobežojumiem. Līdz šim lielākā attīstība notikusi žurnālu publicēšanā, taču ar vien biežāk sastopama arī monogrāfiju publicēšana atvērtā piekļuvē.
Blakus abonētām akadēmiskām un zinātniskām datubāzēm, arvien nozīmīgāki kļūst atvērtās piekļuves informācijas resursi studiju un pētnieciskā darba nodrošināšanai augstākās izglītības institūcijās. Interneta meklētājprogrammas, piemēram, Google Scholar, palīdz atrast informāciju studiju un pētniecības vajadzībām, taču bieži tiek atlasīts milzīgs informācijas apjoms, kurā grūti orientēties. Tāpēc LU Bibliotēka veido e-resursu sarakstus (“E-resursi no A līdz Z” un “E-resursi nozarēs”), kur ar īpašu atzīmi (zaļu atslēdziņu) apzīmēti atvērtās piekļuves resursi.
2016. gadā LU Bibliotēka par vērtīgiem atzinusi un e-resursu sarakstus papildināja ar 21 e-resursu. Kopā šobrīd sarakstos var pārlūkot vairāk nekā 110 atvērtās piekļuves e-resursus. Jaunie atvērtās piekļuves resursi sniedz iespēju meklēt informāciju visās zinātņu nozarēs, taču visvairāk tieši sociālajās un tiesību zinātnēs (attēlā – jaunie atvērtās piekļuves e-resursi 2016.gadā pēc nozaru virzieniem).
Viens no interesantākajiem e-resursiem sociālajās zinātnēs, kas nācis klāt 2016. gadā, ir Ad*Access. Ad*Access ir Djūka Universitātes bibliotēkas kolekcija, kurā apkopoti attēli un informācija no vairāk nekā 7000 drukātām reklāmām Amerikas Savienoto Valstu un Kanādas avīzēs un žurnālos par laika posmu no 1911. līdz 1955. gadam. Kolekcijas tematika ir radio, televīzija, transports, skaistumkopšana, higiēna un Otrais pasaules karš.
Humanitārajās zinātnēs viens no vērtīgākajiem e-resursiem ir izdevēja Language Science Press vietne. Izdevējs izdod augstas kvalitātes, zinātniski recenzētas grāmatas valodniecībā un tās visas pieejamas atvērtā piekļuvē (open access).
Wolfram MathWorld ir izcils e-resurss eksaktajās zinātnēs, kuru veido un regulāri atjauno fiziķis Ēriks Veisteins (Eric Weisstein) kopā ar savu komandu. Wolfram MathWorld ir visplašākā matemātikas enciklopēdija pasaulē un satur vairāk nekā 13 000 ierakstu. Resursā pieejami arī interaktīvi ieraksti, piemēram, var vērot elipses likumsakarības kustībā vai “Pūķa līkni” (Dragon curve).
Bez resursiem, kas specializējušies kādā nozarē ir pieejami arī daudznozaru informācijas avoti, piemēram, Academic Journals. Academic Journals ir izdevējs, kas atbalsta publicēšanos atvērtā piekļuvē un dod iespēju lasīt brīvpieejā vairāk nekā 100 zinātniski recenzētus žurnālus dažādās nozarēs: mākslā un humanitārās zinātnēs, sociālās zinātnēs, medicīnā, bioloģijā, fizikā un inženierzinātnēs. Izdevējs augstu vērtē savu misiju – paātrināt zināšanu izplatīšanos, publicējot augstas kvalitātes pētnieciskus rakstus, izmantojot atvērtās piekļuves izdevējdarbības modeli.
Atvērtās piekļuves e-resursi nav iedomājami bez repozitorijiem. Repozitoriji ir informācijas resursu krātuves, kur akadēmiskas un zinātniskas institūcijas publicē, deponē (pašarhivē) dažāda veida dokumentus, ilglaicīgai saglabāšanai un koplietošanai visā pasaulē. Lai repozitoriju materiāli būtu plašāk pieejami, tie tiek savienoti starptautiskajos atvērtās piekļuves resursu tīklos, piemēram, OpenAIRE.
Latvijas Universitāte veido savu e-resursu repozitoriju kopš 2011. gada. Latvijas Universitātes e-resursu repozitorijā ir apkopotas un publiski pieejamas Latvijas Universitātes mācībspēku un pētnieku publikācijas – raksti, promocijas darbi un to kopsavilkumi, konferenču materiāli, ziņojumi, pētījumu un projektu atskaites un citi elektroniskie dokumenti, šobrīd pieejamas vairāk kā 31300 vienības.
LU Bibliotēka arī 2017. gadā turpinās strādāt pie e-resursu sarakstu papildināšanas, kā arī atzinīgi novērtēs ieteikumus no akadēmiskā personāla un studentiem. Aicinām izteikt ierosinājumus šeit.