LU lietotājiem līdz 2025. gada 28. maijam nodrošināta izmēģinājuma piekļuve trim Wiley Digital Archives pirmavotu kolekcijām – The Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland, Environmental Science and History un The Royal Geographical Society (with IBG).

Wiley Digital Archives (digitālie arhīvi) nodarbojas ar ietekmīgu akadēmisko un zinātnisko biedrību un universitāšu arhīvu identificēšanu, atjaunošanu, digitalizēšanu un kataloģizēšanu. Šis unikālais pirmavotu materiāls ir apkopots modernā platformā, kas veidota studiju un pētniecības atbalstam. 

Kolekcijās atrodami tādi pirmavotu materiāli kā manuskripti, periodiskie izdevumi, kartes, zīmējumi, fotogrāfijas u.c., savukārt platforma piedāvā tādas iespējas kā automātisko teksta atpazīšanu (Automatic Text Recognition (ATR)), attēla pielāgošanu, terminu analīzi, publikāciju vietu pārlūku, fotogrāfiju un karšu pārlūku u.c. Vēršam uzmanību, ka izmēģinājuma versijā nav pieejama iespēja drukāt un lejupielādēt materiālus (arī tabulas un Geotiff failus). 

The Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland institūts dibināts 1871. gadā, un ir pasaulē ilgāk pastāvošā zinātniskā asociācija antropoloģijas (cilvēces zinātnes) veicināšanai. Institūta arhīvā ir teju miljons unikāla satura vienību, tostarp pētījumu dati, raksti, lauka darbi, zīmējumi, fotogrāfijas u.c. 

Piekļuve LU datortīklā pieejama šeit 

Piekļuve ārpus LU datortīkla pieejama šeit 

Environmental Science and History vērš uzmanību uz nozīmīgiem vides zinātnes, vēstures un cilvēku izraisītu pārmaiņu aspektiem un ietver unikālas arhīvu kolekcijas no dažādiem vispasaules avotiem. Kopā pieejami ap miljons lappušu/attēlu no pirmavotiem, iekļaujot arī ietilpīgas kolekcijas par mežu izciršanu, lauksaimniecību, lopkopību, zivsaimniecību, ekoloģiju, botāniku, bioloģisko daudzveidību un izmiršanu, kukaiņu zinātni, ūdens avotiem, apūdeņošanu, mitrājiem un hidroloģiju. 

Piekļuve LU datortīklā pieejama šeit 

Piekļuve ārpus LU datortīkla pieejama šeit 

The Royal Geographical Society (with IBG) zinātniskā biedrība dibināta 1830. gadā ar mērķi veicināt ģeogrāfijas zinātnes attīstību. Arhīvs satur plašas dokumentu, karšu, fotogrāfiju, ekspedīciju ziņojumu, manuskriptu materiālu un grāmatu kolekcijas un aptver 500 gadus ilgu ģeogrāfijas, ceļojumu un izpētes pieredzi. Arhīvā iekļauta arī viena no lielākajām privātajām karšu kolekcijām pasaulē – viens miljons karšu un diagrammu, 3000 atlantu, 40 globusi un 1000 ģeogrāfisko vārdnīcu. Agrākais iespiestais kartogrāfiskais materiāls datēts ar 1485. gadu. 

Piekļuve LU datortīklā pieejama šeit 

Piekļuve ārpus LU datortīkla pieejama šeit 

Platformā iespējams pārslēgties starp arhīviem, kā arī meklēt visos trīs arhīvos vienlaicīgi. 

LU bibliotēka aicina izteikt savu viedokli par Wiley Digital Archives pirmavotu kolekcijām, sūtot atsauksmes uz e-pasta adresi info-bibl@lu.lv.

Dalīties