2016. gada 28. janvārī plkst. 17.00 Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā, Rūpniecības ielā 10, notiks Misiņa kluba kārtējais lasījums. Programmā vēsturnieka – etnogrāfa Dr.hist. Uģa Niedres priekšlasījums „Kā tapa un tālāk veidojās vidzemnieku pagastskola. Ar paplašinātu ieskatu Turaidā un tās apkārtnē.”
Dr.hist. Uģis Niedre:
„Izglītība Vidzemes zemnieku bērniem iesākās ar draudzes skolām pie luteriskās baznīcas. Pirmās skolas dibināja 1690. gados, tā sauktajos zviedru laikos.
18. gadsimtā, kad norima karš, izbeidzās mēris, atkopās postažas un vairojās ļauži – lēni, lēni – atjaunoja bijušās un dibināja jaunas draudzes skolas. Audzēkņu skaits tajās bija neliels. Līdztekus pastāvēja obligāta mājmācība, kuru pārraudzīja draudzes mācītājs: bija jāapgūst lasīšana un katehisma pamati.
Īsteni izglītība vidzemniekiem iesākās ar pagastskolu visaptveroša tīkla – katrā pagastā pa skolai, pat vairākām - veidošanos pēc 1850. – 1860. gadiem. To noteica Vidzemes zemnieku likumi. Noteica arī mācību kārtību un programmu. Krass pagastskolu skaita pieaugums sakrita ar zemnieku sētu izpirkšanu dzimtsīpašumā 1870. gados.
Ar pagasta skolu tika radīts pamatīgs aizsākums, kur tapt nākošiem prasmīgiem saimniekiem, izveicīgiem kalpiem, veikliem politiķiem, dažādām armijām uzticamiem virsniekiem, trakiem revolucionāriem, nākošiem zinātnes, mākslas u.c. spīdekļiem un kā nekā - Latvijas dibinātājiem.
Ziņojuma pamatā ir pētījums par skolām Turaidas-Lēdurgas draudzē un apkārtnē, īpaši 19. gs. un 20. gs. pirmajā pusē. Priekšlasījums tiks ilustrēts ar statistiku, laikmetu raksturojošām sadzīves ainām no skolotāju un skolojamo dzīves un Vidzemes pagastskolu fotogrāfijām.”
Aicināti visi interesenti!
Gunta Jaunmuktāne, LU Akadēmiskā bibliotēka