Sākumlapa
 
LV  EN   Drukāt   Lapas plāns
Arhīvs
Latvijas Universitāte stiprina sadarbību ar Baku Valsts universitāti Azerbaidžānā
3. oktobris, 2011

Izstāde tapusi sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Azerbaidžānā un Baku Valsts universitāti un tajā būs vairāk nekā 300 eksponātu no LU Akadēmiskās bibliotēkas fondiem. Vienlaicīgi tiks noslēgts sadarbības līgums starp LU un Baku Valsts universitāti, kā arī Baku Valsts universitātes Zinātniskajai bibliotēkai tiks pasniegts vērtīgs Latvijas zinātnisko grāmatu dāvinājums.

Izstādes atklāšanā piedalīsies Latvijas vēstnieks Azerbaidžānā Hardijs Baumanis, LU rektors Mārcis Auziņš, Baku Valsts universitātes rektors Abels Mageramovs, LU Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere, Latvijas Valsts prezidenta Mazākumtautību konsultatīvās padomes priekšsēdētājs Romāns Alijevs, kā arī Azerbaidžānas zinātnes, izglītības un kultūras, kā arī diplomātiskā korpusa pārstāvji.

Izstāde atklās vēsturiskās liecības par latviešu dzīvi Azerbaidžānā un azerbaidžāņiem Latvijā, abu valstu sadarbību dažādās zinātnes, izglītības un kultūras jomās.

Lai arī Latvija reiz atradusies Dzintara ceļā, savukārt Azerbaidžānas vārds saistās ar seno Zīda ceļu, abu teritoriāli attālināto valstu starpā ir daudz saskares punktu, kas attīstījušies un pilnveidojušies gadsimtu gaitā.

20.gadsimta sākumā ar Azerbaidžānu bija saistīti daudzu izcilu latviešu kultūras un mākslas darbinieku dzīves gājumi - ilgus gadus tur darbojās rakstnieks Ernests Birznieks-Upītis, rakstīja un gleznoja Jānis Jaunsudrabiņš, uz dzīvi bija apmetušies rakstnieki Pāvils Rozītis, Sudraba Edžus, Jānis Vainovskis un Augusts Bērce, vairākus mēnešus ciemojās Andrejs Upīts, vietējā Latviešu biedrībā darbojās vēlākais izcilais diplomāts un ārlietu ministrs Antons Balodis, austrumu motīvus Baku ielās tvēra gleznotājs Jāzeps Grosvalds, bet turienes operā diriģēja Jāzeps Mediņš.

LU Akadēmiskās bibliotēkas Rokrakstu un reto grāmatu krājumā atrodamas pastkartes, kuras uz Baku, Balahāniem Ernestam Birzniekam-Upītim sūtījuši vairāki tā laika literāti, Jaunsudrabiņa Baku rīkotās gleznu izstādes afiša un citi interesanti materiāli.

Ar Azerbaidžānu saistīti vairāku LU profesoru un pasniedzēju likteņi - mikrobiologs Jānis Lūsis no 1920.gada bija jaunatvērtās Baku Universitātes Bakterioloģijas un vispārējās patoloģijas katedras vadītājs, profesors Jānis Kupcis strādājis Zurnabadas bakterioloģiskajā stacijā, LU docents Nikolajs Tranzē piedalījās ornitoloģijas ekspedīcijā Baku guberņas Ļenkoranas apriņķī, botāniķis Auseklis Veģis Pirmā Pasaules kara laikā mācījies Baku 1.reālskolā, dabaszinātņu profesors Heinrihs Leonhards Skuja savulaik Baku strādāja par tehniķi-zīmētāju.

Mūsdienās Latvija uztur aktīvu dialogu ar Azerbaidžānu abu valstu vadītāju, ekspertu, sabiedrisko darbinieku tikšanās un konsultāciju līmenī.

     
© Latvijas Akadēmiskā bibliotēka. Sūtīt e-pastu!
Dizains: Aivars Plotka. Izstrādātājs: Nordik IT, 2007.  MODUS CMS
 
 
Vēsture Sākumlapa