LU Akadēmiskais apgāds laidis klajā rakstu krājumu “Uz zināmā un nezināmā robežas” – ceturto grāmatu starpdisciplinārās pētniecības sērijā “phronesis, praxis, paideia”. Šoreiz tiek meklēts pamatojums zināmā un nezināmā dinamiskajai robežai filosofijā, sabiedrībā, politikā, varas kolīzijās, ironijā, dzimšanā un nāvē, komunikācijā. Atvēršanas svētki — 26. februārī plkst. 15.00 Rīgā, Kalpaka bulvārī 4.

Ko mēs zinām? Ko mēs nezinām? Kur ir mūsu zināšanu robeža? Autori piedāvā interesantas un intriģējošas atbildes uz visnotaļ sarežģītiem jautājumiem. Zināmā–nezināmā dinamika tiek skatīta no patiesības, melu, ironijas, pieredzes, literatūras, dzīves, un kultūrvēstures aspekta. 

“Zināmā un nezināmā robeža ir nemitīgs filosofijas un eksistences, mākslu un zinātņu jautājums. Tas ietver mikro pasauli un mega dimensijas, cilvēka spēju robežas un virtuālās konstrukcijas, tas ietiecas iracionālās dziņās un ķermeņa anatomijā, nosaka prāta darbību un cilvēka dzīvi. Katram robeža ir cita, bet saikne starp tām pastāv. Zināmajā skaidrāk apzināmies nezināmo – tas ir ikviena progresa un cilvēka dzīves nosacījums. Pati par sevi robeža starp zināmo un nezināmo nepastāv, tā ir cilvēku prātā, tieksmēs, pārdzīvojumos,” grāmatas ievadā raksta LU vadošā pētniece, starpdisciplinārās pētniecības sērijas “phronesis, praxis, paideia izveidotāja un vadītāja Ineta Kivle. Autori – gan Latvijā labi zināmi filozofi, zinātņu doktori Raivis Bičevskis, Māris Kūlis, Rihards Kūlis, Velga Vēvere, Ineta Kivle un Linda Gediņa, gan arī Latvijas Universitātes doktoranti un jaunie doktori: Anna Auzāne, Inga Gaugere, Gita Leitlande un Kitija Mirončuka. 

Rakstu krājumu bagātina Janas Dreimanes apjomīgais, arhīva materiālos balstītais pētījums par Rīgas Vēstures un senatnes pētītāju biedrības bibliotēkas darbību un likteni, tās nozīmi Latvijas kultūras telpā un bibliotēku vēsturē.

Riharda Kūļa tulkojumā izdevumā lasāms Vitorio Hesles darbs “Postmodernisma apoloģija”.

Sērijas 4. laidiena sastādīšanā I. Kivlei līdzi darbojās LU tenūrprofesors, LZA īstenais loceklis Raivis Bičevskis. Dizainā tradicionāli izmantotas Ingunas Miļūnas gleznas. Zinātniskie recenzenti: Beata Paškevica, Pauls Daija un Agita Misāne.

A. Misāne norāda, ka krājumam “.. ir sinerģiska, varētu teikt, eklektiska struktūra. Tajā iekļauti dažādu žanru raksti, te atrodamas gan esejas, gan tulkojumi, gan skrupulozās arhīvu studijās balstīti deskriptīvi pētījumi. Taču neviens no rakstiem nav garlaicīgs. Šis patiešām ir viens no interesantākajiem krājumiem, ko pēdējā laikā nācies lasīt.”

Informāciju sagatavoja LU bibliotēkas starpdisciplinārās pētniecības sērijas “phronesis, praxis, paideia vadītāja Dr. phil. Ineta Kivle un LU Akadēmiskā apgāda redaktore Sarmīte Medne.

 

Rakstu krājuma “Uz zināmā un nezināmā robežas” atvēršanas svētki notiks š. g. 26. februārī plkst. 15 Rīgā, Kalpaka bulvārī 4, 2. stāva zālē.

 

Grāmata pieejama drukātā formātā un e-versijā: https://doi.org/10.22364/ilt.24.

LU Akadēmiskais apgāds — https://www.apgads.lu.lv/
Internetgrāmatnīca — https://gramatas.lu.lv/.

Dalīties