Vulkāni, to klasifikācijas un izvietojums
Magma (grieķu - bieza smēre) ir silikātu kausējums, kas piesātināts ar gaistošajiem komponentiem. Parasti tā ģenerējas – rodas ap 100 km dziļumā un tās temperatūra ir 1000-1300oC. Kad pieaugošais spiediens kļūst pārāk liels, magma pa plaisām un lūzumiem litosfērā ceļas uz augšu. Vulkānu magmatiskās kameras var veidoties 2-5 km dziļumā. Magmu, kas izplūdusi zemes virspusē vai jūras dibenā un izplūšanas laikā atbrīvojusies no gāzveida produktiem, sauc par lavu.
Vulkāna izvirdums jeb erupcija (latīņu – izmestais, izsviestais) visbiežāk notiek sprādziena veidā, kuru pavada lavas izplūdums, retāk kā gāzu eksplozija, kad gaisā tiek izsviests plastisks vai ciets vulkanoklastiskais jeb piroklastiskais materiāls (vulkāniskās bumbas, smiltis, pelni u.c.) 1-5 km, maksimāli 45 km augstumā, vai arī izplūst tikai lava. Vulkāni darbojas periodiski un intervāli starp izvirdumiem var būt ļoti dažādi – no dažiem mēnešiem līdz simtiem gadu.
Vulkānus var aplūkot un grupēt pēc dažādām pazīmēm. Pēc aktivitātes vulkānus iedala aktīvajos jeb darbīgajos; gulošajos jeb snaudošajos; senajos, aprimušajos jeb apdzisušajos. Par darbīgiem uzskata tos vulkānus, kuru izvirdumi notikuši ne agrāk kā holocēnā, praktiski cilvēces atmiņas laikā, un ir iespējama to atkārtošanās, par snaudošiem vulkāniem sauc tos, kuri vulkānisko darbību pārtraukuši jau ļoti sen, bet pēc ģeoloģisko apstākļu analīzes tā var atjaunoties, aprimušie vulkāni savukārt ir darbojušies senā ģeoloģiskā pagātnē un to darbības atjaunošanās nav iespējama. Liela daļa darbīgo vulkānu ir saistīta ar Klusā okeāna piekrasti, par snaudošiem vulkāniem, piemēram, uzskata Elbrusu un Araratu Kaukāzā, bet aprimušo vulkānu ir ļoti daudz – Eiropas centrālajā daļā, Aizkarpatos, Kaukāzā, Tālajos Austrumos, Ziemeļamerikā un citur.